Richard Rohr OFM – „Wzorzec mądrości. Porządek – nieporządek – nowy porządek” – Wydawnictwo 2ryby.pl
Wielu ludzi w różnych częściach naszego świata niechybnie niesie dziś krzyż. Dla tych, którzy żyją w ubóstwie, może to być krzyż głębokiej niesprawiedliwości społecznej. Dla nas, w zamożnych krajach, są to raczej krzyże zerwanych relacji i zniszczonej psychiki. Odkrywam, że wspólną cechą jest to, że większość ludzi nie ma wrażenia dźwigania krzyża. Oni po prostu czują ból.
Każde stulecie było naznaczone bólem, a duchowość, w swoim podstawowym znaczeniu, dotyczy tego, co robimy z naszym bólem. Nie wiemy już, co mamy z nim zrobić. Wydaje się, że „maszyna”, która przekształcała nasz ból w coś dobrego, zniknęła. W kulturze bez Transcendentnego Centrum nie ma nikogo, komu moglibyśmy powierzyć nasz ból. W kulturze, w której nie ma obrazu krzyża i zmartwychwstania, nasze cierpienie traci jakikolwiek sens. Kiedy my ludzie nie jesteśmy przekonani, że Bóg istnieje, że Bóg jest dobry, że Bogu można ufać i że Bóg stoi po naszej stronie, to szczerze mówiąc, mamy bardzo poważne problemy. Nasz ból będzie promieniował we wszystkie strony, z których żadna nie będzie dobra. Właśnie w takiej sytuacji znajdujemy się dzisiaj
o. Richard Rohr OFM
Richard Rohr OFM (ur. 1943r.) franciszkanin z prowincji Nowego Meksyku, założyciel Centrum Akcji i Kontemplacji w Albuquerque w Nowym Meksyku. Niezwykle płodny i popularny autor, często tłumaczony na inne języki. Zajmuje się głównie mistycyzmem wcielonym, kontemplacją i jej wpływem na nasze czasy.
Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji