Jak wiara w Boga wpływa na nasze rozumienie i doświadczanie świata? Czy stoi ona w sprzeczności z najnowszymi odkryciami naukowymi? Dlaczego to właśnie Bóg nadaje sens wszystkiemu, co nas otacza?
Oryginalna i niesłychanie inspirująca odpowiedź na te pytania stanowi treść znakomicie napisanej książki Gavina Ortlunda. Uważa on za niewystarczające tradycyjne podejście do tej tematyki, w ramach którego pojawiały się rozmaite dowody i systemy mające wykazać sensowność wiary w Boga. Tego typu próby często ograniczały się do intelektualnych poszukiwań, a ich rezultatem były argumenty wyłącznie natury logicznej. Zdaniem Ortlunda ani człowieka, ani Boga nie można ujmować wyłącznie w kategoriach intelektu. Sięga on po cztery klasyczne argumenty za istnieniem Boga – z przyczyny, sensu, moralności i celowości – ale przedstawia je w zupełnie nowej odsłonie i w perspektywie prawdy, dobra i piękna. W swojej genialnej reinterpretacji nie tylko dowodzi spójności i sensowności chrześcijaństwa, ale też ukazuje wielkość i nieskończoną wartość osoby ludzkiej.
To książka dla tych, którzy wierzą, tych, którzy wątpią, ale i tych, którzy nie wierzą, lecz poszukują odpowiedzi na pytanie o sens życia i świata.
Podstawową metodą nauk jest rozumowanie do najlepszego wyjaśnienia. Gavin Ortlund, łącząc precyzję akademickiej rozprawy, bogactwo erudycyjnego eseju i autentyczność osobistego wyznania argumentuje, że Bóg jest nie tylko najlepszym, ale też najpiękniejszym, najciekawszym i najbardziej inspirującym wyjaśnieniem świata.dr Paweł Rojek, Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Gavin Ortlund – doktor teologii (Fuller Theological Seminary), specjalizujący się w doktrynie św. Augustyna i św. Anzelma; popularyzator myśli i tradycji chrześcijańskiej, chętnie zapraszany do amerykańskich stacji telewizyjnych, podcastów i debat w social media, autor siedmiu książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych wydawanych na portalach i łamach wiodących czasopism teologicznych („Themelios”, „The Saint Anselm Journal”, „Bibliotheca Sacra”, „Modern Theology”).
Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji